Bireysel Giriş Acente Girişi

Trafik

Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar. Bu sigorta çeşidi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir. Zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği diğer aracın zararını karşılar.

sorular

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI NEDEN YAPTIRILMALIDIR?

Kanunlar gereğince yapılması gerekli olan zorunlu trafik sigortası sadece kanunlar için değil sizin güvenliğiniz ve herhangi bir hasar sonucu maddi bir kayıp yaşamamanız açısından önemlidir.   Otoyollarda ve karayollarında yer alan her araçta zorunlu olan bu sigorta, herhangi bir kaza anında kaza sırasında bir suçu, sorumluluğu bulunmayan kişilerin zararını telafi etmek amacıyla yapılır.

sorular

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Trafik Sigortası Yapılmazsa Ne Olur?

2017 yılında trafik sigortası yaptırmamanın cezası 96 TL iken, 2018 yılında 108 TL’ye yükseldi. Buna göre cezasını 15 gün içerisinde peşin ödeyen araç sahipleri % 25 indirimden faydalanarak 81 TL ödüyor. Ancak trafik sigortası yaptırmamanın cezası bununla da sınırlı kalmıyor. Trafik sigortası zamanında yaptırılmazsa, araç sahibinin trafik sigortası basamağı herhangi bir kaza yapmamış olsa bile sabit kalıyor ve trafik sigortası poliçesinde hasarsızlık indirim hakkı kaybediliyor. Bununla birlikte zorunlu trafik sigortasını yaptırmama ve 1 yıllık poliçe süresi dolan sigortayı yenilememe durumunda, geçen her ay için %5 oranında gecikme zammı uygulanıyor. Gecikme zammı %50 ile sınırlandırılmış.

 

Trafikten Men Edilme Cezası

Trafik sigortasını yaptırmayan sürücüleri bekleyen diğer tehlike ise aracın trafikten men edilme cezası. Trafik sigortasını hiç yaptırmamış ya da zamanında yenilememiş bir araç, trafik ekiplerince belirlendiğinde, araç çekici yardımıyla otoparka götürülerek trafikten men ediliyor. Araç sahibi aracını almak isterse öncelikle trafik sigortası poliçesini yaptırmak zorunda. Araç sahibi, trafik sigortasını yaptırırken hem gecikme zammına maruz kalıyor, hem de çekici ücreti ve aracın otoparkta kaldığı gün kadar, otopark ücreti ödemekle yükümlü oluyor. Tüm bunları bir arada değerlendirdiğinizde, ödemeniz gereken toplam trafik sigortası cezası oldukça yüksek rakamlara ulaşıyor. Bunun yerine trafik sigortanızı zamanında yaptırarak gereksiz uğraş ve maddi külfetten kaçının güven içinde aracınızı kullanın.